Mozaiky

Mozaika je technika, při které jednotlivé střípky dlaždiček lepím vedle sebe a následně je vyspáruji spárovací hmotou. Mozaika může být jak v interiéru, tak i v exteriéru. V exteriéru je třeba zvolit lepidlo a spárovací hmotu do exteriéru a přizpůsobit i výběr dlaždic, ze kterých bude mozaika vytvořena. Návrh samotného vzoru mozaiky předkreslím na zadanou plochu a začnu lepit jednotlivé střípky.  Když je vše nalepené, nechám zaschnout lepidlo a poté spáruji. Spárovací hmota se vyrábí v různých barevných variantách, je proto možné počítat i s tímto a výběrem vhodného odstínu spárovačky doladit výsledný vzhled mozaiky. Moc dobře například vypadá, když jsou světlé dlaždice vyspárované tmavší spárovací hmotou, protože tak dobře vynikne síť nepravidelných spár. Po vyspárování celou mozaiku umyji, vyčistím a je hotovo.

Jedná se o poměrně pracnou a dosti časově náročnou techniku, výsledek však stojí za to.

Na videu můžete vidět vznik mozaikové kuchyně

Hudba: Mamienco, Interlune     Kamera: Bohumil Horáček    Střih: Julie Floriánová

Galerie realizací

Mozaiková kuchyně

Kuchyň mojí kamarádky, kterou jsem vyzdobila mozaikou. Mozaika je za kuchyňskou linkou, na třech stěnách... o celkové délce asi 4 metry. Barevně jsem ji sladila k interiéru bytu.

Květináče u školy

Zakázka od 7. ZŠ v Mladé Boleslavi,

Cílem bylo zvelebit vstup do školy. Tuto zakázku jsem realizovala spolu se svojí mámou, rozhodly jsme se betonové truhlíky natřít barvou, která ladí s fasádou školy a zepředu polepit mozaikou. Do květináčů nebylo bohužel možné zasadit jakékoliv rostliny, protože by je nikdo nezaléval (a jsou pod střechou) a také by hrozilo zničení žáky. Proto jsme do truhlíků zabetonovaly hezké oblé kameny.

Bezpečné . Estetické . Nezničitelné 🙂

Geometrický šnek

Mozaikový šnek na zdi, který ozvláštňuje celý prostor obývacího pokoje. V jednoduché kombinaci černé a bílé vyniká minimalistická a harmonická geometrie.

Posezení pod třešní

Mozaika má 2x3 metry.  Je pod třešní na zahradě a v létě se na ní dá zařídit posezení.

 

Zrcátková mozaika

Mozaika je v předsíni. Jsou do ní zakomponovaná tři různě velká kruhová zrcadla a pár menších obdélníkových. Je tak nejenom hezká, ale i praktická. Navíc se v zrcadlech odráží obraz pověšený na protější zdi, což vytváří velmi zajímavý efekt.

 

Ostatní mozaiky

Mozaiky různých velikostí, barev, kombinací...

Mozaika v koupelně

Geometrická mozaika okolo umyvadla. Je lepená na dřevě a proto vyspárovaná silikonem (spárovací hmota by popraskala, jak by dřevo vlivem vlhka pracovalo)